Üstün Zekalılar Hafta Sonu Eğitim Programı

Çocuğum bu programa katılarak ne kazanacak?

 • Yalnız olmadığını, kendisi gibi hızlı öğrenen, ilgi alanları benzer arkadaşları olduğunu görecek
 • Bizzat rol alarak öğrenecek
 • Zeka seviyelerinden ve farklılıklarından dolayı dışlanmayacakları bir ortamda ders alacak
 • Bilime, teknolojiye, sanata olan merak duygusu artacak
 • Özgüveni gelişecek, liderlik yeteneği artacak
 • Takım çalışmasını öğrenecek
 • Onları anlayan ve ihtiyaçlarını bilen öğretmenleri olacak
 • Zeka ve yetenek alanları gelişecek
 • Akademik performansı artacak
 • Problem çözme becerisi artacak
 • Hafta içi gittiği okuldan soğuyan, derslerde sıkılan öğrenci, hafta sonu nefes alacak
 • Eğlenerek öğrenecek
 • Tüketmeyi değil üretmeyi öğrenecek ve üretim süreci evde de devam edecek.
 • Başarı güdüsünü bilgisayar oyunlarında değil gerçek hayatta tadacak
 • Başarılı rol modelleri görecek ve kendine rol model alacak
 • Konsantrasyon ve motivasyonunda iyileşmeler olacak

 

Nasıl Başvuracağım?

 • Aşağıda yazılı “Başvuru Formunu İndiriniz” yazısına tıklayarak başvuru formunu indirdikten sonra doldurunuz.
 • Başvuru formunu bilgi@puyed.org adresine mail gönderiniz.
 • Form Püyed yetkililerine ulaştığında telefonla iletişime geçerek ön bilgi verilir.
 • Ön bilgi sonrası öğrenci uygun zamana misafir edilir.
 • Öğrenci tanılanmış olsun ya da olmasın atölyelerde gözleme tabi tutulur.
 • Öğrenci gözlemi sırasında size tekrar yüz yüze detaylı bilgi verilir, sorularınız yanıtlanır.
 • Son olarak sizin için uygunsa, eğitim programı açısından uygunsa, en önemlisi öğrenci için uygunsa kayıt yapılır. (Okul öncesi yaş grubundaki bireyler için ise gözlem raporlarının ulaşması beklenir.)

Eğitim Yeri                          :  Viya Eğitim/Özlüce

 

Eğitim Saatleri                   : Cumartesi: 10:00 – 14:00 – Cumartesi 14:10 – 18:00 (Aileler uygunluk durumuna göre iki seçenekten birini tercih edebilirler.)

 

 

Kapsamı               :  Akademik Program + Eğitim Materyalleri + Sertifika + Öğrenci Değerlendirme Raporları

 

Yaş grupları                    :   5-13 yaş

 

Öğrenci Takibi          : Sınıflar 5-12 kişi olacaktır. Bütün eğitimler ile ilgili çocuğunuzun genel durumunu gözlem ve gelişimini ifade eden Eğitimcilerimiz tarafından hazırlanan ve her hafta için ayrı ayrı düzenlenen gelişim raporları en geç 10 Günde bir tarafınıza teslim edilecektir.

 

Eğitim Seminerleri  : Aile eğitim semineri düzenlenecektir. Her seminerden önce seminer konusu ve konuşmacısı ile ilgili bilgiler internet adresimizden duyurulacaktır. Katılım gösteren velilere aile katılım sertifikası verilecektir.

 

Uzmanlarla Buluşma*: Bireyler uzmanlar ile buluşuyor. Yani kısaca Yazarlık mesleği ile ilgili merak ettiklerini bir yazardan, Profesörlük ya da Bilim Adamı olma yolunda merak ettiklerini bir Bilim İnsanından, Mimarlık mesleği ile ilgili merak ettiklerini bir mimardan öğreniyor.

 

Sertifika                 : Programa katılan öğrencilerimize katılım sertifikası verilecektir.

 

Katılım Koşulu      :  Ülkemizde standardizasyonu yapılmış zeka testlerine göre üstün zihin düzeyine sahip çocuklar programa kabul edilecektir. Aileler test sonuç raporlarını bize göndermekle yükümlüdür. Bilim sanat merkezine devam eden öğrencilerden herhangi bir belge istenmeyecektir. Ayrıca parlak zihin düzeyine sahip çocuklar da kendi zihinsel akranlarının bulunduğu sınıflarda programa dahil edilecektir.

Not: Zeka testi olmayan çocuklar için aileler bizimle iletişime geçebilirler. Okul Öncesi seviyesindeki öğrencilere test/tanılama zorunluluğu tutulmamaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçiniz.

*Seminer gibi etkinlikler aynı zamanda Püyed harici kişi ve kurumların uygunluk durumunu ilgilendirdiğinden dolayı zamanlama konusundaki aksaklıklar için anlayış beklenmektedir. *Püyed, Viya Özel Eğitim Kurumları işbirliği ile düzenlediği bu programı desteklemektedir.

 

Tel                                :  0507 159 16 17

Email                           :  bilgi@puyed.org

Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile üstün zekalılar hafta sonu eğitim programına başvurmak için formu doldurup bilgi@puyed.org adresine göndermeniz gerekmektedir.

Program Detayları

DÜŞÜNCE TARİHİ

Bir İngiliz filozofu en iyi filozoflar çocuklardır demiştir. Onların zihinlerinin henüz neden-sonuç ilişkisiyle kirlenmemiş olmasının yarattığı çarpıcı sorgulamayı ve soru sormayı kast ediyordu muhakkak ki. PÜYED çocuklarının soruları, merakları ve dikkatleri takdir ile karşılanacak düzeyde. Ailelerin aklın gelişiminin en güçlü destekçisi olan felsefeye ilgiyi canlı tutmalarını ve daim etmelerini umuyoruz. Biliyoruz ki ‘ bilgi, güçtür.’ her daim.

Duygusal Zeka Beceri Geliştirme ve Şiddeti Önleme

Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) kendimizi, ilişkilerimizi ve işimizi etkili ve ahlaklı biçimde yönetmek için ihtiyaç duyduğumuz becerileri içerir. Duygularımızı tanımak ve yönetmek, diğer insanlara ilgi ve özen göstermek, olumlu ilişkiler kurabilmek, sorumluluğunu alabildiğimiz kararlar verebilmek ve zorlayıcı durumlarla yapıcı ve etik biçimde baş edebilmek Sosyal ve Duygusal Öğrenmenin temelinde yer alan becerilerdir. Psikolog Daniel Goleman.a göre: “Eğer elinizde duygusal becerileriniz yoksa, eğer sizi strese sokan duygularınızı yönetemiyorsanız, eğer empatiden yoksunsanız ve etkili ilişkiler kuramıyorsanız, o zaman ne kadar zeki olursanız olun hayatta çok da ileri gidemezsiniz.” Bu nedene duygusal zeka beceri eğitimi her birey için çok önemlidir. Çocuklara duygusal zeka beceri eğitimi vererek; birçok davranış ve alışkanlık bozukluğunu henüz ortaya çıkmadan engelleyebilir,  okullarda şiddet ve saldırganlığın önüne geçebiliriz. Ayrıca çocukları yaşamın zorluklarına karşı güçlü bir şekilde  hazırlayabiliriz. Öz farkındalık, empati, gurupla işbirliği, kişisel sorumluluk ve duyguları yönetme gibi bir çok konuda kazanım sağlamak bu atölyelerin temel amacıdır.

PüyedGarage – Deney Tasarımısdfvsdsfdcvc

Püyed, geleceğini tasarlayan bireylere ayrıcalık sunmaktan gurur duyuyor.Apple, HP, Google, Disney, Amazon gibi birçok teknoloji genç ve dinamik girişimcilerin azimleri sayesinde bugünün büyük şirketleri haline geldiler. Ve bu günün büyük şirketlerin temeli, kurucularının kendi imkanları ile oluşturdukları özgün çalışma ortamlarında, evlerinin altında bulunan garajlarda atılmıştır. Olabildiğine ilkel materyallerden, ileri teknolojiye sahip setlere kadar tüm detayları düşünülmüş PüyedGarage’da bireyler deney yapmayacaklar, deneyin tasarımını yapacaklar!Deneyin tasarımı ile ilgili kullanmayı öngördükleri tüm materyalleri kendileri belirleyecekler ve kendileri deneyecekler. Öngörülen sonuca ulaşamadıklarında ne olacak derseniz, tekrar deneyecekler.  Aynı zamanda kendi ihtiyaçları ve ilgileri için özel olarak kullanabilecekleri bu ortamda bilim adamları ve icatlar hakkında bilgi sahibi olurken, kendi hızlarında, kendi öğrenme biçimlerinde ve kendi isteklerine göre de özgürce çalışabilecekler. Yalnız şunu belirtelim: PüyedGarage’da bireylere hiçbir şey hazır sunulmayacak. En küçük detay ile bile kendileri ilgilenecekler. Kim bilir, belki on yıl sonra tercih edecekleri yaşamın temeli PüyedGarage’da atılan adımlarla şekillenecek.

İLERİ MATEMATİKpuyed-matematik

Matematik bilimde olduğu kadar günlük hayatta da karşımıza sıklıkla çıkar. Mantığa dayanan bir sistemdir. Kişiye rasyonel bakış açısı kazandırır. İnsanın sistemli, mantıklı, tutarlı düşünmesini sağlar. Ünlü Teorisyenler ve Hipotezler, Sayılar, Para, Zaman, Örüntü, Uzay Matematiği, Pi, Altın Oran ve daha fazlasının gizemli dünyasına hoş geldiniz.

“Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılmaz. O, matematik dilinde yazılmış, harfleri üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfler olmaksızın kitabın bir tek kelimesini anlamaya imkan yoktur. Bunlar olmaksızın yapılan karanlık bir labirentte amaçsızca dolaşmaktır.” Galileo Galilei

DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK GELECEK: 3 BOYUTLU YAZICI TEKNOLOJİSİ

Bu atölyeler kapsamında öğrenciler 3 Boyutlu yazıcı teknolojisini tanıyacak, 3 boyutlu tasarım programları öğrenerek tasarımlarının 3 boyutlu baskılarını alabileceklerdir.

EĞLENCELİ BİLİM

Uzay ve Gök Bilimleri

 

Bir Dakika! Saatte 108000 km hızla hareket eden bir dünyada yaşıyoruz!
Yıldız Bilimi anlamına gelen ve Temel Bilimler’in atası olan Astronomi (Gökbilim), genel anlamda, evrende bulunan her çeşit maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal bileşimini, evrimini, fiziksel özelliklerini ve birbirleriyle olan etkileşimlerini inceleyen bilimdir dalıdır. Bu nedenle Astronomi yaşadığımız evreni anlama sürecinde önemli bir adımdır ve insanoğlunun asırlardır ilgisini çeken bir bilimdir. Uzay ve Gök Bilimi atölyesinde öğrencilerimiz uzayın ilgi çekici sırlarını gözlemler ve astronomi bilimi hakkında fikir sahibi olurlar. Bu atölye sayesinde çocuklarımız, astronomi ve uzay bilimine dair temel bilgiler edinirler.

Fen Bilimleri

Fen Bilimleri Atölyesi, öğrencinin yeni kavram, prensip ve yasaları kendi yaptığı deneylerle buluş esasına göre öğrendiği bir eğitimi amaçlar.Çocuklarımıza fen bilimlerini yaşatmayı hedeflediğimiz bu atölyelerde çocuklar,ihtiyacı olan bilgiyi bilimle ilgili etkinliklere katılarak ve bilimsel yöntemleri tanıyarak öğrenme imkanı bulacaklar. Aynı zamanda öğrencilerimizin; biyoloji, biyogenetik, canlı sistematiği, kimya teknolojileri, polimerler, biosensörler gibi alanlara yönelik ilgileri artacak ve gelişecektir.

Çevre Bilimleri

Çevre Bilimleri Atölyesinde Geleceğin liderleri olarak öğrenciler yaşadığımız iklim ve çevre problemlerine çözümler arayacaklar ve tartışmalara katılacaklar. Ayrıca enerji dönüşümlerini, enerjinin nerelerde saklı olduğunu, yararlı ve zararlı enerjilerin varlığını öğrenecekler. Çevresel değişimlerden dolayı dünyamızın maruz kaldığı mevcut şartları tartışıp daha iyi anlamaya çalışarak küresel ısınma, küresel iklim değişiklikleri, küresel değişim diye de bilinen dünyanın maruz kaldığı iklimsel değişikliklerden bahsedeceğiz. Kutuplardaki buzların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı kesimlerindeki seller, şiddetli fırtınalar, kuraklıklar, çöller, iklimin tahıl ve yiyeceklerimize etkileri gibi önemli konulara değineceğiz.Öğrencilerimizin çevre mühendisliği, çevre kimyası, ekolojik bina tasarımı ve mimarlık gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Deniz Biyolojisi

Şu an yeryüzünde görebildiğiniz tüm canlılar, doğadaki canlıların çok küçük bir bölümünü teşkil etmektedir. Yeryüzünün üçte ikisinin sularla kaplı olduğunu düşündüğümüz zaman, okyanus ve denizlerde yaşayan canlılar âleminin ne kadar devasa olduğunu anlayabiliriz.Bu derste öğrenciler denizlerde yaşayan canlılar ile ilgili araştırma yapma imkanı bulacaklar. Denizlerdeki mercan kayalıkları gibi eşsiz güzellikleri açık ve kapalı denizlerdeki değişik canlı topluluklarını keşfe çıkacağız. Denizlerde yaşayan omurgalı ve omurgasız hayvanları, deniz memelilerini, köpekbalıklarını, mantarları, algleri, balıkları, ve birçok canlı türünü daha yakından tanıyacağız. Ayrıca kasırga gibi şiddetli iklimsel olayların denizlerdeki hayata etkisini öğreneceğiz. Bunun yanı sıra çevre bilimi ile ilgili temel araştırma yöntemleri, deney düzeneği hazırlama ve örnek belirleme tekniklerini araştıracağız. Bazı hayvanların anatomik ve fizyolojik yapılarını daha iyi anlayabilmek adına onların adaptasyon ve kamuflaj tekniklerini araştırıp aktiviteler yapacağız.

TASARIM İNOVASYON -YARATICILIK

Bu atölyede Hedefimiz, yaratıcılık eğitim programı ile üstün zekalı ve yetenekli çocuğun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen özerk bir birey olarak yetişmesine katkı sağlamaktır.

Craft (2003) yaratıcılığı, “sadece sanatla ilgili olmayan, yaşam boyu devam eden bir yetenek olarak açıklamış ve yaratıcılığı, “kendini ifade etme, zekave hayal gücünü kullanma kapasitesi” olarak tanımlamıştır. Zeka gibi yaratıcılığın da her insanda bir miktar bulunduğu ve her bireyin yaratıcılık düzeyinin değişen derecelerde geliştirilebileceği vurgulanmaktadır (Sternberg ve Lubart, 1995; Beetlestone, 1998).Broinowski (2002), tarafından yapılan araştırmada eğitim kurumlarında verilen nitelikli eğitimin çocukların hayal gücü ve yaratıcılığında etkili olduğu, öğretmeninin sahip olduğu sezgi ve hayal gücü ile çocukların yaratıcılığı ve hayal gücü arasında da olumlu bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu derste Joseph S. Renzulli’nin Dünyada yaratıcılığı en iyi geliştiren eğitim programı uygulamaları ile birlikte öğrencilerimiz kendilerini keşfe çıkarak doğuştan getirdikleri üstün potansiyellerini ortaya koyarlar. Hayalin sınırlarını genişletirler. Bir problem için özgün çözüm yolları bulurlar.  Bu Kapsamda ele alacağımız bilimsel yöntemler:

 

Morfolojik Sentez

Yapısal Kombinasyonlar ve değişimler yoluyla yenilikler üretmeye yaratan bir tekniktir. FritzZwicky (1969) Bu teknikte iki veya daha fazla nesnenin ögeleri belirlenir ve bu ögeler birleştirilerek yenilikler üretilir.

Sinektik

Bu teknik birlikte olabileceği düşünülmeyen veya fark edilmeyen bilgilerin problem çözümünde analojiler, metaforlar ve paradokslar yoluyla bilinçli ve sistematik bir yolla birleştirilmesi sürecine dayanan bir tekniktir.

Triz

Triz stratejilerinin buluşçusu GenrichAltshuller«problemi çözebilmek için yüzyıllarca ilhamın gelmesini bekleyebilirsin ya da temel ilkeleri kullanarak problemi 15 dakikada çözebilirsin» diyerek Triz stratejilerinin buluşlarda ve problem çözmede ne denli etkili olabileceğini iddia etmiştir.

 

SCAMPER

«Yeni olan şey, var olan şeylerin dönüşümleridir» Düşüncesine dayanmaktadır.

Substitute

Combine

Adapt

Modiffy

Put tootherpurposes

Eliminate

Rearrange,Reverse

 

Nitelik Listeleme

Bu teknik bir ürünün parçalarını farklılaştırarak yeni ürün geliştirmek için kullanılır. Şirketlerin özellikle yenilikçi ürünler üreten araştırma ve geliştirme bölümlerinde çok sık kullanılan bir tekniktir.

 

Yaratıcı Problem Çözme

Yaratıcı Problem Çözme Tekniği yapılandırılmış aşamalardan oluşan problemlere yaratıcı çözümler üretmek kadar problem çözme becerilerini geliştirmeyi de hedefleyen bir tekniktir.

Ör. Bursa Hava Kirliliği YPÇ çalışması

ZEKA VE STRATEJİ OYUNLARIsdfxc

Yalnızca 30 saatlik bir Zeka/Akıl oyunları çalışması ile çocukların IQ skorlarında 12 puanlık artış bilimsel çalışmalarla gözlemlenmiş, aynı zamanda mantıklı düşünebilme puanlarının %35 arttığı  kanıtlanmıştır.Bu atölye çalışmalarında hedefimiz, öğrencilerimizin sahip oldukları özelliklerini daha kullanılabilir kılarak sistematize etmektir. Problem çözebilme, mantık yürütebilme, görsel- uzamsal zeka, sıralı düşünebilme, geometrik algı gibi kazanımlara sahip ve uluslar arası alanda aldıkları ödüllerle kazanımları kanıtlanmış zeka oyunlarını belirli bir sistem ve sırada, zorluk dereceleri ilerleyen seviyeleri çözerek oynamayı hedefleyen bu atölyede beklentimiz herhangi bir problemin üstesinden gelmek, sabır ve motivasyon gibi alanlarda da deneyim ve kazanım elde etmektir.

Yaratıcı Drama

Drama, eğitim ve öğretimde güçlü bir oluşumdur. Ezbere dayalı bir eğitim çocuğun zihinsel gelişimini, araştırmasını, paylaşmayı öğrenmesini engeller. Drama ise, çocuğu geliştiren yetiştiren başlı başına bir eğitim alanıdır. Aynı zamanda yaratıcılığı geliştiren etkili bir yöntemdir. Drama; tiyatro, sinema, dans gibi kişiyi aktif kılan bir alandır. Bu aktiflik kişinin bilişsel, duyuşsal, devinişsel ve toplumsal yönlerini etkiler ve geliştirir. Drama içerisinde barındırdığı Tiyatrosal boyutları dolayısıyla da katılımcıların ” eğlenme ve haz alma ” gereksinmesini doyurur. Gruptakilerin paylaştığı bu haz, estetik bir hazdır. Drama çalışmaları çocuğu bağımsız davranmaya, hoşgörülü olmaya, demokratik olmaya ve yaratıcı bir kişilik kazanmaya yöneltir.

 

Yaratıcı Dramanın Genel Amaçları

Yaparak ve yaşayarak öğrenme olarak da tanımlanan yaratıcı dramanın genel amaçları:

 • Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlama
 • Eleştirel düşünme yeteneği geliştirme
 • Sosyal gelişim ve birlikte çalışma becerisi geliştirme
 • İletişim becerileri geliştirme
 • Moral değerleri geliştirme
 • Kendini tanıma
 • Problem çözme becerilerini geliştirme
 • Dil becerilerini geliştirme
 • Sanat anlayışı ve ruhunu kazandırmak
 • Hayal gücünü geliştirme
 • Dinleme becerilerini geliştirme
 • Olayları değerlendirme yeteneği kazandırma
 • İnsanların diğer insanlar, durumlar ve doğal olaylar hakkındaki gözlemlerini geliştirmek
 • Bireylerde, grup planlaması, grupla karar verme, yeni çözümler üretme yeteneği geliştirme

 

ZOMETOOL, BİLİMSEL TASARIM OYUNU

Geometrinin harika dünyasında oyunlarla dolaşmaya çıkacağız. Amacımız eğlenerek, kendi tasarımlarımızı yaparak öğrenmek. Geometri kâğıt üzerindeki kara çizgilerden kurtulacak ve rengârenk elle tutulabilen modeller olarak canlanacak. Çocuklar matematik ile doğanın ne kadar alakalı olduğunu gördüklerinde, etraflarına çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar. Eflatun amcanın antik katıları ve temel yapılar

·        2 ve 3 Boyutlu kristaller,

·        Simetri, Yansıma, Döndürme,

·        Parmaklarınızdaki Altın oran ve doğanın matematiği

·        Galaksilerden DNA’ya spiraller

·        Fazlasıyla eğlenceli balon bilimi

dsagfcsdc

Genetik ve Biyokimya 

Genetik, kalıtım bilimidir. Canlıların özelliklerinin kalıtsal olduğu bilinci ile yola çıkarak, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar geçen sürede kalıtımsal aktarım mekanizmalarını anlamaya çalışacağız. Aynı zamanda bu atölyeler, bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddelerin ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri kapsamaktadır. Hücrenin temel bileşenleri ile en büyük rolü oynayan DNA nükleik asitlerin, vitaminlerin ve hormonların yapısal ve nitel çözümlemesini yapmak üstün potansiyelli çocuklar için vazgeçilmez bir deneyim olacaktır.

INGSEYFS0248

Sürdürülebilir Çevre ve Geleceğimiz

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; çevre mühendisliği, çevre kimyası, ekolojik bina tasarımı ve mimarlık gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

 Yaşamı Kolaylaştıran Kimya

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; kimya teknolojileri, polimerler, biosensörler gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Kolay Yaşam Mimarı Robotlar

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; Robotik,Algoritma Mantığı, Mekatronik gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Uzaydaki Geleceğimiz

Bu atölye sayesinde öğrencilerimizin; uzay teknolojileri, gökyüzü gözlemi, füze ve fırlatma teknolojileri gibi alanlara ilgileri artacak ve gelişecektir.

Enerji Arayışımız

Bu Tema sayesinde öğrencilerimizin; enerji dönüşümlerini, enerjinin nerelerde saklı olduğunu, yararlı ve zararlı enerjilerin varlığını öğrenecekler.

SANAT

Başta Ebru,Tiyatro ve Modern Dans olmak üzere,  Resim, Ritm, Cam Üfleme, Filografi sanatı gibi birçok tematik atölye aracılığı ile öğrenciler  sanatın farklı alanlarını keşfedecekler.

RADYO – TELEVİZYON

Öğrencilerimiz Sinema, Sinema Tarihi, Kısa Film, Reklam Filmi ve bunların oluşum süreç ve tekniklerini öğrenmenin yanında Canlandırma ve Senaryo süreçleri ile birlikte Kısa Filmlerini Oluşturacaklar.
Diğer Tematik Atölyelerimiz:

-Mizah

-Yaratıcı Yazın

-Felsefe

-Yaratıcı Fotoğrafçılık

-Anatomi

Öğrencilerimizle İnsan Vücudu ve Nöroanatomi atölyelerinde eğlenceli ve ilginç bir keşif yolculuğuna çıkacağız.

-Araştırma

Öğrencilerimiz Tüm alanlarda seçecekleri araştırma görevleri ile hem kendisine rehberlik edilecek hem fikir ve düşüncelerini, hipotezlerini özgün tartışma ortamlarında ifade edecekler. Aynı zamanda Münazara Eğitimi ile fikirlerini ifade etme becerilerini geliştirecekler.

 

LİDERLİK

Bu ders kapsamında yapılacak olan çalışmalar; Üstün Potansiyelli Çocukların en belirgin özelliklerinden birisi olan  “Liderlik” alanı odaklı yürütülecektir. Program,  çocuklarımızın her birinin sahip olduğu, liderlik yeteneklerinin nasıl kullanılabilecekleri, nasıl iletişim kurabilecekleri, çatışmaları ne şekilde yönetebilecekleri, takım çalışmalarının önemi ve kendine ve diğerlerine güven gibi konularda kazanım sağlamayı amaçlamaktadır.

 • Kendini ifade etmede güven kazandırmak.
  •  Kendinde bulunan özelliklerle başkalarını karşılaştırabilmeyi sağlamak.
  •  Sanat formlarına duyarlılık göstermeyi sağlamak.
  •  Etik değerlerin gelişmesine olanak sağlamak.
  •  Katılımcıların, var olan liderlik özelliklerini korumalarını ve güçlendirmelerini sağlamak
  •  Liderlik özelliklerinin grup içerisinde doğru kullanılmasını sağlamak
  •  Ekip çalışmasının önemini vurgulamak
  •  Konsantrasyonlarını yükseltmek
  •  Motive olmalarını sağlamak
  •  Gözlem yeteneklerini güçlendirmek
  •  Grup içinde kendini ifade etmelerini sağlamak
  •  Grup içinde etkin rol oynamalarını sağlamak
  •  Ekip arkadaşlığının önemini vurgulamak
  •  El, göz ve vücut koordinasyonunu güçlendirmek.
  •  Farklı düşüncelerin önemini fark ettirmek.

mock2

Düşünme Becerileri

Dünyanın en  çok satan düşünme becerileri eğitim programının konu başlıkları:

 • *Mantıksal düşünme
 • *Benzerlik ve Farklılıklar
 • *Neden-Sonuç
 • *Sınıflandırma
 • *Örüntüler
 • *Yönerge Takibi
 • *Harita Okuma
 • *Geometri
 • *Analitik Düşünme

http://www.criticalthinking.com/

 

Görsel Yetenek Geliştirme

 • Küçük Motor Beceriler,
 • El-Göz Koordinasyonu,
 • Görsel Dikkat,
 • Görsel Hafıza,
 • Görsel Organizasyon,
 • Okuma,
 • Yazma ve Eleştirel Düşünmeyi Geliştirme

 

ELEKTRONİK

Elektronik; matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi herkesin bilmesi gereken bir genel konu olmuştur.Elimizi attığımız her, yerde bir elektronik sistem görülmektedir. Öğrencilerimiz Elektronik dersi ile Elektroniğin temel kurallarını, elemanlarını, devrelerini, öğrenecek.

Konu Başlıkları

 • Temel Elektronik
 • Elektrik Kaynakları
 • Voltaj
 • Elektrik Akışı
 • Rezistans
 • Voltaj, Akım ve direnç ilişkisinin anlaşılması
 • Elektrik Enerjisi ve Güç
 • Akımın Yönü
 • Paralel ve Seri Bağlamada Akım
 • Voltaj, Akım, ve Direnç Ölçme
 • Endüstriyel Anahtarlar
 • Kapasitörler
 • Mıknatıslar ve Elektro-Mıknatıslar

 

TEKNOLOJİ

pr_01_4103_max

Teknoloji dersinin amacı Çağımızın vazgeçilmezi olan bilgisayarı daha bilinçli veyakından tanımalarını sağlayarak teknoloji kaynaklızararların en aza indirgenmesi ve bilinçli kullanımı artırılarak faydaya dönüştürülmesi hedeflenmektedir.Öğrencilerimiz bu derste yazılım programlarından Üç boyutlu tasarım programlarına kadar yaratıcılığının gelişmesini sağlayacak birçok deneyim elde edecekler. Aynı zamanda dünyada gerçekleşen tüm teknolojik yenilikleri öğrencilerimizle paylaşmış olacağız.

Sanal Gerçeklik

Geliştirilen sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlükleri, iş dünyasından eğitim dünyasına, eğlenceden iletişime inanılmaz ölçüde büyük bir devrime yol açacak. On milyarlarca dolar yatırım ve araştırma-geliştirmenin yapıldığı bu sektör cep telefonu, tablet ve televizyonu belki de gelecek 10 yıl içinde eski moda hale getirecek. www.oculus.com www.htcvr.com

 

Dijital Oyun Tasarımı

Global ölçekte 1 milyarı aşmış oyuncu sayısı ile bilgisayar oyunları, eğlenceden eğitime uzanan disiplinler arası yapısı ile yaratıcı endüstrilerin başında gelmektedir.Özellikle son on beş yılda mobil platformların ve web teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde oldukça yaygınlaşmış, cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin geniş kitleler tarafından tüketilen popüler bir mecraya dönüşmüştür. Dijital Oyun Tasarımı alanının dünyada ve Türkiye’de cazip koşullar içermesine rağmen, ülkemizde yeterli bir eğitim olanağı mevcut değildir. Normalde üniversitede ders olarak okutulan dijital oyun tasarımı dersini yaşları küçük fakat zihinleri büyük çocuklara verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

 NOT: PROGRAM BOYUNCA ÜSTÜN POTANSİYELLİ BİREYLER İÇİN EN ETKİLİ VE BİLİMSEL YÖNTEM, STRATEJİ VE YAKLAŞIMLAR UYGULANDIĞINDAN DOLAYI YAZILI PROGRAMI BELİRLİ DÜZEN VE SIRAYA GÖRE UYGULAMAK ELZEMDİR. BU NEDENLE YUKARIDA YAZILI PROGRAM BİLGİLERİNE EKLENECEK DİSİPLİNLER OLMASININ YANINDA YAZILI OLAN BU DERS BAŞLIKLARI TÜM YIL VERİLECEK EĞİTİM KONULARINI KAPSAR. 

 

STEM VE MAKER 

STEM’i bir eğitim stratejisi, MAKER’ı ise eğitim felsefesi olarak düşünürsek, kendini gerçekleştirmeyi amaçlayan ve zihinsel doygunluk beklentisi olan çocukların bulunduğu bir ortamın STEM ve MAKER’dan uzak olması zaten mümkün değildir. Birkaç yıl öncesinden başlayarak Bursa’da eğitime kazandırdığı yeniliklerin yeni yeni yaygınlaştığı göz önünde bulundurulursa Püyed’in ülkemizde ve Dünya’da eğitim alanında yapılan yenilikleri yakından takip ettiği anlaşılabilir. Ancak Püyed, STEM ve MAKER kavramlarını bir çeşit içerik reklamı olarak görmemektedir. Yoksa çocukları disiplinler arası birçok sistem ve kavram ile buluştururken öğrencinin rol aldığı, öğretmenin rehber olduğu bir eğitim sistemini sürdürülebilir kılmak STEM ve MAKER gibi yaklaşımlar olmadan mümkün olmazdı.