Minik Dahilerin Eğitimi BTÜ’den

Minik Dahilerin Eğitimi BTÜ’den

Posted October 02 18:28 in Basinda Püyed by admin | No Comment

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Potansiyel Üstün Yetenekliler Derneği (PÜYED) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Dahi çocukların üst düzey eğitimlerini BTÜ’de yapılmasını kapsayan protokol için düzenlenen imza töreni, BTÜ Yıldırım Yerleşkesinde bulunan Senato Toplantı Salonunda gerçekleşti.
BTÜ adına Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in imza koyduğu protokolü, PÜYED adına ise Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mert Aldemir imzaladı. Törende, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Okt. Murat Bayrak ve Üstün Zekâlılar Eğitim Uzmanı Cansu Koyuncu’da yer aldı.
Protokol hakkında yapılan açıklamada çalışmalarını Türkiye’deki 5-12 yaş aralığındaki çocukların üstün yeteneklerini ve sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarmak üzere yoğunlaştıran PÜYED’in, keşfettiği dahi çocuklara uygulayacağı eğitimin BTÜ’nün Yıldırım Yerleşkesinde yeni faaliyete geçecek olan modern binasında vermesini kapsadığı bildirildi. İmzalanan protokolde, pazar günleri 5 ders saati olarak planlanan eğitimler için BTÜ Yabancı Diller Yüksekokulunda bilgisayar, uzay, matematik, elektronik, bilim vb. sınıflar oluşturulması sağlanacağı da belirtildi. Yine aynı açıklamada, minik dehalar bu sınıflarda akıl oyunları, keşif saati, duygusal zekâ, yaratıcı problem çözme, teknoloji, robotik, dijital tasarım, yazılım, eğlenceli bilim, sıra dışı düşünme, sanal gerçeklik, doğa bilimleri gibi alanlarda atölye çalışmalarında bulunacakları vurgulandı.
İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, bilginin kaynağının aslında doğu medeniyeti olduğunu, özellikle Anadolu’dan pek çok bilim insanı ve âlimlerin çıktığını, Türk-İslam tarihinde bu tarz örneklerin bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Arif Karademir, o kapasiteye tekrar ulaşabilmek ve bilgi üretiminin yeniden doğudan gerçekleşmesi için ülkemizin geleceği olan minik beyinlere sahip çıkılmasının önemine inandıklarını kaydetti.
PÜYED Başkanı Aldemir ise dernek olarak, üstün zekâ ve yetenek sahibi çocukların tespit edilerek okul öncesi dönemden başlayıp, eğitim süresinin sonuna kadar aile, toplum ve eğitim alanlarında desteklenmesini, geliştirilmesini, eğitimlerinin zenginleştirilmesini, sosyal ve kültürel etkinliklere katılımlarının sağlanmasını amaçladıklarını söyledi. Yetenek ve nitelikleriyle farklı olan çocuklara bu özelliklerine uygun bir eğitim verilmesi, farklı bir bakış açısı kazandırılması gerektiğini belirten Aldemir, BTÜ ile birlikte uygulamaya konulan proje sayesinde üstün zekâlı çocuklara zihinsel ve duygusal alanlarda destek verileceğini, aynı zamanda sahip oldukları potansiyel ve performanslarını artırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını ifade etti.
Üstün zekâlı bireyleri daha doğru anlamaları ve onlara yardımcı olmalarını sağlamak amacıyla, anne-baba bilgilendirme seminerlerini de BTÜ ile birlikte düzenlemek istediklerini söyleyen Aldemir, geleceğin bilim insanlarına şimdiden üniversite kapılarını araladıkları için başta Rektör Prof. Dr. Karademir olmak üzere BTÜ camiasına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

http://bursahaberevi.com/minik-dahilerin-egitimi-btuden/