Prof.Dr.Karademir: Minik Beyinlere Sahip Çıkalım

Prof.Dr.Karademir: Minik Beyinlere Sahip Çıkalım

Posted December 14 07:42 in haberler by admin | No Comment

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Potansiyel Üstün Yetenekliler Derneği (PÜYED) arasında bir işbirliği protokolü çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz aylarda BTÜ ve PÜYED arasında dahi çocukların üst düzey eğitimlerinin BTÜ’de yapılmasını içeren protokol gereği gerçekleşen çalışmalar, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in de katıldığı toplantıda değerlendirildi.

PÜYED Yönetim Kurulu Başkanı Mert Aldemir,  Üstün Zekâlılar Eğitim Uzmanı Cansu Koyuncu’ ve Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Okt. Murat Bayrak’ın da yer aldığı değerlendirme toplantısında, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’e iş birliğinin başlangıcından beri yapılan faaliyetler hakkında da bilgi verildi.

Türkiye’deki 5-12 yaş aralığındaki çocukların üstün yeteneklerini ve sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarmak üzere yoğunlaşan PÜYED’in, belirli yöntemler ile Bursa’da keşfettiği dahi çocuklara BTÜ’nün Yıldırım Yerleşkesindeki modern binasında uyguladığı eğitim faaliyetlerinin kısa dönemde elde edilen çıktıları görüşüldü.

Toplantı Yabancı Diller Yüksekokulunda oluşturulan bilgisayar, uzay, matematik, elektronik, bilim vb. sınıflarda, minik dehalara akıl oyunları, keşif saati, duygusal zekâ, yaratıcı problem çözme, teknoloji, robotik, dijital tasarım, yazılım, eğlenceli bilim, sıra dışı düşünme, sanal gerçeklik, doğa bilimleri gibi alanlarda başarılı atölye çalışmalarında bulunduklarını belirten PÜYED Başkanı Aldemir, Prof. Dr Arif Karademir’e verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Kısa bir zamanda elde edilen başarının tesadüf olmadığını da sözlerine ekleyen Aldemir; “ Eğitim  sağladığımız çocuk sayısını arttırmayı planlıyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, bilginin kaynağı olan doğu medeniyetinden özellikle de Anadolu’nun pek çok bilim insanı ve âlim yetiştirdiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında,  bilgi üretiminin yeniden doğudan gerçekleşmesi için ülkemizin geleceği olan minik beyinlere ve gençlere sahip çıkmanın gerektiğini söyledi.

PÜYED ile birlikte uygulamaya konulan proje sayesinde üstün zekâlı çocuklara zihinsel ve duygusal alanlarda destek verildiğini kaydettiği konuşmasında, aynı zamanda sahip oldukları potansiyel ve performanslarını artırmaya yönelik çalışmalarda elde edilen sonuçların sevindirici olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir 2014 Türkiye geneli Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre,  5-14 yaş aralığında 12.834.549 öğrencinin bulunduğunu aktardığı konuşmasında Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre genel kabul gören orana göre, öğrenci sayısının %2’sinin üstün zekalı/üstün yetenekli bireylerden oluştuğunu söyledi. Yine 2014 TUİK verilerine göre Bursa ili Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sisteminde 5-14 yaş aralığında 409.666 öğrenci olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karademir, Bursa ilinde 8193 Üstün zekalı/üstün yetenekli öğrenci bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr Karademir konuşmasının sonunda PÜYED ve BTÜ işbirliği ile üstün zekâlı çocukların eğitimi hakkında yapılan çalışmaların gelecek için umut vaat ettiğini söyledi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Karademir konuşmasını,   “Bu gün ilgili kurumlar tarafından Bursa’da üstün zekâlı olarak tanımlanmış ve eğitime alınmış  647 öğrenci var. Kabaca hesaba göre tanımlanmamış ve de henüz eğitim anlamında ulaşılamamış 7 binin üzerinde öğrenci olduğunu söyleyebiliriz. Bu öğrencilerin hepsine ulaşılmasının ülkemize çok büyük yarar sağlayacağına inanıyorum, dedi.